Från och med mars 2026 lanseras Idrottsarenan, som blir den nya plattformen för föreningar. I samband med detta stängs IdrottOnline ner.
Lanseringsperioden pågår från mars till juni 2026, då fler funktioner successivt tillkommer. Det mesta som ni kan göra i IdrottOnline idag kommer att finnas i Idrottsarenan – och det blir enklare och mer användarvänligt för er som förening.
Alla användare av Idrottsarenan förening behöver ha Freja+ för att kunna logga in. Freja+ är en säker, statligt godkänd e-legitimation som även fungerar som en ID-handling i mobilen. Genom inloggning med Freja+ ökar skyddet för personuppgifter.
Tips! Skaffa Freja+ redan nu så att du och din förening är klara för inloggning i mars 2026.
Detta behöver idrottsföreningar göra senast 31 december
Flytten från IdrottOnline till Idrottsarenan sker automatiskt, men det finns några saker som ni föreningar behöver göra innan den 31 december 2025. Redan i januari 2026 börjar viss överflyttning av information från IdrottOnline till Idrottsarenan. Se till att ha uppdaterade uppgifter vid årsskiftet.
Se över och rensa medlemsregister
Gå igenom och rensa föreningens ordinarie medlemsregister i för att säkerställa att all information är uppdaterad.
Se över, rensa och uppdatera nuvarande medlems- och personregister.
Säkerställ att all information är uppdaterad och korrekt vid övergången till Idrottsarenan. Det bidrar till ökad datakvalitet, informationssäkerhet och att GDPR följs.
Nyckelroller i föreningen
I Idrottsarenan kommer vi ha ett antal nyckelroller i varje organisation. Roller generellt ger ingen direkt behörighet i Idrottsarenan utan används för att hitta utvalda kontaktpersoner som har vissa funktioner i organisationen. Några av dessa är nyckelroller och blir synliga inom Idrottsarenan Förbund*.
E-post kommer kopieras från personens ”Kontakt e-post” i IdrottOnline till nyckelrollen, bekräfta att det är en e-post som personen vill använda i sin roll.
Nyckelroller för föreningar:
Ordförande, Kassör, Kontakt dataskydd, Idrottsansvarig
Ekonomiska stöd-ansvarig (ersätter Idrottsmedel firmatecknare i IdrottOnline)
Utbildningsansvarig (ersätter Utbildningsansvarig förening i IdrottOnline)
LOK-stödansvarig (ersätter LOK-stödansvarig firmatecknare i IdrottOnline)
Skyddad identitet och personnummer
Inga personer med skyddad identitet kommer finnas i Riksidrottsförbundets centrala databas och därmed inte heller i Idrottsarenan. Det innebär att föreningar inte kommer kunna lägga upp personer med skyddade personuppgifter i medlems- och personregistret.
Föreningens medlem-/personregister kommer ha stöd för följande:
Personnummer
Samordningsnummer
Personer utan något av ovanstående ID
Endast personer med person- och samordningsnummer kan logga in i Idrottsarenan. Saknar man personnummer eller samordningsnummer kan man inte logga in i Idrottsarenan.
För mer info finns frågor och svar på Riksidrottsförbundets hemsida